Our range of products include glass epoxy sheet, green epoxy sheet, hylam fibre sheet, ptfe teflon cloth, fibreglass sheet and fabric bakelite rod.
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Color | Multicolor |
| Size | 6x4 inch |
| Density | High |
| Shape | Rectangular |
| Applicable Temperature | 450 degree celsius |
| Warranty | 3 Years |
We are a leading supplier of the named product and provide best in class products.
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.6 mm |
| Color | Green |
| Material | Epoxy |
| Pattern | Plain |
| Type | Epoxy Sheet |
₹ 300 / Kilogram Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Size | 10x4 Sqft |
| Color | Black |
| Pack Type | Box |
| Type | Fibre Sheet |
| Brand | Hylam |
₹ 250 / Meter Get Latest Price
| Color | Brown |
| Usage/Application | Heat Sealing |
| Packaging Type | Roll |
| Material | PTFE |
| Width | 600mm |
| Design/Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Thickness | All |
| Pattern | Plain |
| Material | Fibreglass |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Yellow |
| Shape | Square |
Backed by rich industry experiences; we are highly engaged in offering a premium quality range of Fibreglass Sheet.
₹ 240 / Unit Get Latest Price
| Color | Brown |
| Material | Fabric |
| Shape | Round |
| Diameter | 50 mm |
| Length | 1 m |
| Type | Bakelite rod |
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 1.5 Inch |
| Material | Hylam |
| Color | Natural |
| Base Shape | Round |
| Shape | Cylindrical |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Pattern | Plain |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Promotional |
| Color | Golden |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Material | Standard |
| Brand | Rajpal |
| Density | Standard |
| Tensile Strength | Standard |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| No. of Teeth | 70 teeth |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Finishing | Galvanised |
| Pack Type | Box |
| Product Type | Fiber Gear |
₹ 120 / Meter Get Latest Price
| Thickness(in mm) | 2 mm |
| Color | Grey |
| Material | Glass Fibre |
| Brand | Rajpal Trading Company |
| Finishing Type | Polished |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Fiberglass |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Plain |
| Diameter | 1.5-2.5 inch |
| Shape | Round |
| Density | 1.5-2.0 g/cm3 |
We are among the reputed organizations, highly engaged in providing an optimum quality range of Fibreglass Rod.
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | Any |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Material | Fibreglass |
| Color | Multicolor |
| Density | High |
| Warranty | 1 Year |
| Resin Type | Corvex |
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| No. of Teeth | 10 teeth |
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Finishing | Powder Coating |
| Country of Origin | Made in India |
Ranveer (Manager)
Rajpal Trading Company
Shop No. 6, Dwarkapuri
Ghaziabad - 201001, Uttar Pradesh, India