Leading Wholesale Trader of anti vibration mounting pad, woolen felt namda sheet, industrial air blower, neoprene rubber sheets, rubber moulded pads and sponge rubber profiles from Ghaziabad.
₹ 129 / Piece Get Latest Price
| Size(in MM) | (10x100x100) mm |
| Usage/Application | Washing Machine |
| Brand | Dunlop |
| Material | Rubber |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Power | 1 HP |
| Fan Speed | 500 rpm |
| Material | Mild Steel |
| Blower Type | Centrifugal Blower |
| Flow Rate | 1000 cfm |
| Color | Grey |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Color | Black |
| Hardness (Shore A) | 30 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Thickness | 10 mm |
| Tensile Strength | 17 Mpa |
| Rubber Type | EPDM |
| Application Industry | Aerospace |
| Compression Set | 20.00% |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Shape | Square |
| Thickness | 15 mm |
| Hardness | 40 Shore A |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Material | Rubber |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Color | Brown |
| Material | Rubber |
| Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Product Type | Gaskets |
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial Electrical Equipment |
| Applicable in Vehicle type | Truck |
| Color | Black |
| Hardness | 20-30 |
₹ 2 / Piece Get Latest Price
| Material | Rma Rubber |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Product Type | Coupling |
| Material | Rubber |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | To maintain the accuracy and speed of the machines, and to prevent downtime. |
| Material | Mild Steel |
| Pack Type | Box |
| Shape | Round |
| Type | Spare Parts |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Brand | Rajpal Trading Company |
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Dock& Ship |
| Color | Grey |
| Shape | D shape |
| Type | Dock Fenders |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 2 inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material | EPDM Rubber |
| Type | Glass |
| Thickness | 5 mm |
| Color | Black |
| Usage/Application | Car |
| Length | 5 m |
| Tensile Strength | 500 psi |
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Type | Broaching |
| Usage/Application | Holding Workpiece |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Brand | Polyrub |
| Shape | Round |
| Thickness | 2 mm |
| Hardness | 40 Shore A |
| Usage/Application | Door |
| Color | Transparent |
| Quality | EPDM |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Material | Plastic |
Ranveer (Manager)
Rajpal Trading Company
Shop No. 6, Dwarkapuri
Ghaziabad - 201001, Uttar Pradesh, India